Kis városunkban minden bizonnyal a nyártól jelentősen megemelkedik a szemétszállítás után háztartásonként fizetendő költség, hiszen a hírek szerint a legenyhébb változtatás is 100% emelést jelentene a jelenlegi kommunális adóhoz képest. A témára ráugrottak a helyi szocialisták. Az ügyben Bóth, Jakab és Kiss is elmondta észrevételeit. Részletek itt, itt, itt és itt.
Bóth egyrészt újfent követelte a Fidesz-KDNP koalíciós dokumentum nyilvánosságra hozását (amiben egyetértek vele), másrészt viszont felrótta, hogy a szemétdíj bevezetése nem volt benne sem a Fidesz, sem a KDNP kampányprogramjában.
Mit mondjak, tudtommal az MSZP kampányprogramjában sem. Hogy Bóthék nem vezették volna-e be azt persze nehéz lenne eldönteni, ha nem került volna nyilvánosságra Bóth „őszödi beszéde”. Amennyiben a youtube-os felvétel hiteles, Bóth igenis beszélt a szemétdíj majdani bevezetéséről. Bóth azóta sem cáfolta a felvétel tartalmi elemeinek egyikét sem, (magánbeszélgetéseken elhangzott összevágott anyagnak titulálta azt) így például a szemétdíjról szóló részt sem cáfolta. Ezek tükrében Bóth és az MSZP ilyen irányú tiltakozásai hiteltelenek és ízléstelenek.
Jakab – úgy tűnik bízik abban, hogy a következő választások során is országgyűlési képviselőjelölt lesz – mondandójának elején a kormányt bírálta. Ha csak a bírálat tartalmát nézzük, akkor is találunk benne demagóg részeket. Az igazi probléma azonban az, hogy ismerjük Jakab tevékenységét a Gyurcsány-korszak alatt, és ismerjük Jakab magyarázkodását is minderről. Jakab tehát nyugodtan kezet foghat Bóth-tal, mondandója ugyanúgy hiteltelen és ízléstelen.
Kiss mondandója ezzel szemben alapvetően korrekt kritika volt. Azt azért nem tudom mondani, hogy teljesen korrekt volt Kiss, mert a mélygarázzsal kapcsolatos állítása: „A Fördős-Pető féle városvezetés folyamatosan félre beszél. Megígérték, hogy a mélygarázst két hónap alatt átadják, de a mára több, mint fél éves vezetésük alatt a mélygarázst még sem sikerült átadniuk.” olyan képzetet kelt, mintha Fördős és Pető a kampányban kézenfogva ígérgették volna a mélygarázs mielőbbi átadását, holott valójában elkeseredett kommunikációs csatát vívtak egymással mélygarázs ügyben. Megjegyzem, tervezek valamikor egy mélygarázsról szóló bejegyzést is, ahol a rendelkezésemre álló dokumentumok alapján igyekszem végigkövetni a mélygarázs történetét.
E kritikán túl üdvözölnöm kell Kiss követeléseit a hatástanulmány, a komposztáló program és a város lakosainak való alternatíva adása tekintetében. Ezekhez azonban hozzá kell tennem gondolatokat, információkat.
Az alapkérdés, hogy miért is ugrott meg a szemétszállítás költsége.
A válaszhoz legegyszerűbb megnéznünk a szomszédos Sződligeti szemét ügyet. Mint láthatjuk, költség tekintetében két szereplője van a szemétszállítás költségének. Az egyik a városi szemétszállító cég, ami nálunk, akárcsak Sződligeten a Remondis, míg a másik a lerakó telep, ami mind Vác, mind Sződliget vonatkozásában a kerepesi. Mindkét cég persze igyekszik minél több bevételt kicsikarni áremelésekkel, mindkét céggel kemény tárgyalásokat kell folytatni, azonban, a tények azt mutatják, hogy a nagyarányú szemétsarc-emelkedés alapvetően a hulladéklerakótól indul.
Annak idején itt Vácon sikertörténetként lett bemutatva az Észak- Kelet Pest Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás, majd az általuk megvalósított Zöld híd program, EUpénztad, EUkonformhulladékkezelés, és efféle hangzatos jelszavak hangzottak el, csak egy valamiről nem volt szó, éspedig arról, hogy a rendszer sokkal drágábban fog működni. A helyzet ugyanis az, hogy végignézve azokat a településeket, amelyek a kerepesi lerakóba viszik szemetüket, az általam talált információk szerint az évi 30 ezer forint körüli szemétdíj alakult ki, olyanokban is, ahol nem a Remondis végzi a szállítást.
Ha tehát a szemétdíj érdemi forrását keressük akkor a Sződligeti anyaggal egyetértésben, én is úgy vélem, hogy a kerepesi lerakó árai gyűrűztek be. Szerintem a nagyarányú szemétdíj emelés nyomán joggal követelhetnék az érintett települések lakosai, hogy világítsák át a kerepesi lerakó működését, az általa kötött szerződéseket, és azokat hozzák nyilvánosságra.
Mindenesetre ez lenne az egyik útja annak, hogy a szemétdíjból lefaraghassunk, hiszen az sajnos realitás, hogy sem Vác, sem más (Vácnál általában szegényebb) önkormányzatok büdzséjéből fizessük ki a számlát. Meg kell mondjam, hogy a jelenlegi politikai helyzetben ennek nulla az esélye, hiszen a Zöld híd program EUpénztad, EUkonformhulladékkezelés, nemárhogyvalakifintorogjon című porhintésben a Fideszes és MSZP-s önkormányzatok egyaránt kivették részüket. Vácot tekintve például Bóth-őszöd youtube-os hangfelvételének szemétdíjas része számomra bizony így állt össze.
Ami a komposztáló program, illetve a szelektív hulladékgyűjtést illeti, azok környezetbarátok, elvileg csökkenthetik a városra jutó szemét díját (hiszen kevesebb hulladék menne így Kerepesre), azonban rövid távon, egy-két év alatt, én már 5%-os csökkentést is nagy eredménynek tartanék, ami – ne értse félre senki – elhanyagolható az áremelés mértékéhez képest. Ezzel szemben az ügyet fontosnak tartom, a környezettudatosság hosszú távon csodálatos eredményeket hozhat, én azonban, még a kommunikációs szinten is, csak jelképesen kötném össze a szemétdíjjal. Ha valaki valódi értékekkel kívánja megszólítani a közt, akkor ne keltsen irreális várakozásokat.
Ami az alternatíva adást illeti, abban láttunk egy példát Sződligettől, legyenek különböző űrtartalmú kukák, és kisebb űrtartalmú kukákat használók fizessenek kevesebbet.
Végezetül egy országos aktualitás, állami kézbe szeretnék venni a hulladékgazdálkodást.egy törvényjavaslat szerint. Ha jól értem, ez még nem érintené a mi háztartási szemetünket, de hatása nyilván lesz rá, arról nem is szólva, hogy következő lépéként akár a háztartási hulladék bizniszt is átveheti a mi derék állambácsink. . .