HTML

váci közélet

Milyen meccsek is folynak Vácon?

Friss topikok

  • questions: Elolvastam a "leghitelesebb váci MSZP vezető" facebook-ján az álbaloldalizós vitát (júli 31-i dátu... (2013.08.19. 12:40) Demagógia
  • hukrus: @questions: Tisztelt question! Én is azt gondolom, hogy rosszabb lenne egy MSZP kormány. Azt visz... (2012.06.02. 12:52) Nemzeti konzultáció
  • questions: Ez jó! Most, hogy az MSZP stikában minden magyarázat nélkül a korona nélküli címerrel szerepelge... (2012.04.20. 16:32) Világháborús emlékmű
  • hukrus: Schmitt Pálnak, mint egykori köztársasági elnöknek jó egészséget kívánok, és, mint írtam szívből k... (2012.04.02. 13:49) Becsület
  • hukrus: Tisztelt questions! Ha igaz a honlap állítása, akkor minden bizonnyal Bóth disszertációjáról van... (2012.02.06. 12:14) Na és?

Linkblog

Koalíció?

2010.10.08. 10:05 hukrus

Lezajlottt a választás, jön az új kör. A megválasztott polgármesternek, Fördősnek össze kell hoznia a többséget, amihez tárgyalnia kell a váci Fidesszel. Egzotikus a helyzet, hiszen a váci Fidesz lett a választás nagy vesztese, mitöbb, frontemberük még az egyéni képviselőséget sem tudta begyűjteni. Ebből pedig az következik, hogy az aktuális tárgyalófél pozíciója lélektani okok miatt gyengébb, mint amit maguk a nyers erőviszonyok (7 tagú frakció és 3 tagú frakció) adnának.  

Tudni kell, hogy a hosszútávú együttműködés szempontjából nem jó, ha a tárgyalófelek egyike gyenge pozíciójú, mert ha az illető gyenge eredményt mutat fel a tárgyalások végén, akkor a mögötte álló csapat néhány hónap múlva leválthatja, az egyezséget újratárgyaltatja, vagy ami még rosszabb, felbomolhat, és akkor az egész egyezség lenullázódik.  

Mi a mi esetünkben a helyzet? A váci Fidesznek, és különösképp Petőnek megegyezésre van szüksége, hogy a bukták után valami eredményt is fel tudjon mutatni. Fördősnek szüksége van legalább 4 Fideszes szavazatra az alakuló ülésen, és az éves költségvetések szavazásakor. Ezek nélkül nem tudja a polgármesteri munkáját megfelelően végezni. Ami az alakuló ülést illeti, ahhoz nem is kéne koalíció, csak egy eseti megállapodás, kellő garanciákkal. Ha azonban előrenézünk, azt kell mondjuk, hogy életveszélyes koalíciós szerződés nélkül belevágni a ciklusba, mert -- ebben biztos vagyok --- nem lehet négy éven keresztül ad-hoc alkukkal többséget biztosítani a költségvetéshez és egyéb stratégiai döntésekhez.   

Koalíció tehát szükséges. A kérdés az, hogy ki lehet-e alakítani azokat a mechanizmusokat, amelyekkel a nehéz helyzetekben is biztosítható a többség. Azt gondolom, hogy igen, mégpedig úgy, ha írásbeli koalíciós szerződés is köttetik, amely szerepet ad a két helyi alapszervezet vezetőinek is a koalíciós viták rendezéséhez. Azokon ugyanis mindig lesz nyomás, hogy meg tudjanak állapodni. Mindez új nyelv, nem az erő nyelve, nem a másik fél lenyomásáról szól, amire a választási kampányban jónéhány példát láttunk. Csak hát Fördősnek nincs többsége, a Fidesznek nincs polgármestere, így nem fog menni a másik fél lemosása a pályáról.

Megállapodást viszont nem tíz ember köt, hanem kettő, akiknek aztán a társaikkal a hétköznapokban is el kell tudniuk fogadtatni a megállapodást, annak minden nyűgével együtt. Ami Fördős illeti, ő nem kérdéses, frakciója és pártja mögötte áll. A nagy kérdés Pető, aki most került csak be a politikába (mert a politika igazi sava-borsa nem a választási kampány, hanem a képviselői munka). Tud-e frakciófegyelmet tartatni, tudja-e, hogy mikor kell keményen tárgyalni, mikor kell kompromisszumot kötni?

Lehet persze azt mondani, hogy nem Petőnek kéne a Fidesz frakció irányítójának lennie (akár alpolgármesteri, akár frakcióvezetői posztról), csak hát a választási kampányt végignézve, illetve a Fideszes egyéni eredményeket végigböngészve, nem láttam olyan Fideszest, aki egyértelműen alkalmasabb lenne Petőnél.         

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://vackozelet.blog.hu/api/trackback/id/tr592355768

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása