Érdekes írás jelent meg a Vácért Lokálpatrióta Egyesület (Ferjancsics csapata) honlapján. Az írás tézisei a következők:
1. A jelenlegi városvezetők meg tudják oldani, hogy többségük legyen a testületi üléseken.
2. Az ellenzék munkája gyenge, nem vetnek fel ügyeket, nincsenek ellenzéki kezdeményezések az érdemi ügyekben.
3. A lokálpatrióták szerinti egyetlen megfelelő jelölt (gondolom, Molnár Lajos) mégsem indul.
4. Mind ebből következik, hogy a szavazás tét nélküli, tehát a lokálpatrióták nem indítanak jelöltet.
(Ezeken kívül szerepelt jogos bírálat a városvezetők felé (a pályáztatás nélküli rokonok alkalmazása), és demagógia (az ipartelepítésről, mint a megszorítások alternatívájáról).)
Vegyük sorra a téziseket.
1. A várost vezető Fidesz-KDNP koalíciónak jelenleg 6 képviselője van. Háromtagú az MSZP és a Pro Urbe frakció. Ezeken kívül van egy Jobbikos és egy MSZP-ből kiakolbólított független képviselő. Ezek alapján elég evidens, hogy a városvezető koalíció igen nehéz helyzetbe kerülne, ha jelöltjük nem gyűjtené be a mandátumot. Ekkor ugyanis az eddig szükséges egy helyett kettő nem Fidesz-KDNP-s szavazat kell a többséghez, ami hosszú távon nem képzelhető el ad-hoc megállapodásokkal.
2. Bizonyos ügyekben -- szemben a nevükkel -- a lokálpatrióták is némák maradtak. Szerintem ugyanis egy lokálpatrióta civil alakulatnak például kutyakötelessége lett volna felháborodni azon, hogy a városunkat érintő legnagyobb volumenű beruházás lakossági fórumáról a beruházó képviselője a sajtót kitiltotta. Erről a botrányos esetről valahogy az összes politikai erő mélyen hallgatott.
3. Amennyiben jól sejtem, hogy az utalás Molnárra vonatkozik, akkor ez a tézis annyiban igaz, hogy szemben az alkalmatlan MSZP-s jelölttel, Molnár alkalmas baloldali jelölt lett volna.
4. Két indokot szerepelt arról, hogy miért volna tét nélküli a választás. Az első, mint az 1. pontban láttuk, nem valós. A második indoknak, mint láttuk, van valóságalapja, csak abból egy magára adó politikai szervezet azt a következtetést vonná le, hogy ez esetben különösképp indokolt a saját jelölt indítása (hiszen ha egy szervezet azt mondaná, hogy ő maga sem tud alkalmas jelöltet állítani, akkor lehúzhatja a rolót).
Láthatjuk tehát, hogy a formálisan logikátlan Ferjancsicsék okfejtése. Emiatt a politikai logika alapján érdemes kutakodnunk. Lehet, hogy kialakult újra a Bóth-Ferjancsics tengely? Bóth ugyanis sokakat kiutált az MSZP-ből, most már vagy nyomással, vagy együttműködéssel valami eredményt is kéne felmutatnia a baloldalon. Egy másik cikk e témával kapcsolatban különösen érdekes lett most elolvasva. A cikkben megnevezett Fekete Zoltán a kormányőrségnél dolgozott egykor, akárcsak a mostani (Ferjancsicsékkal egyébként ebben egyetértve) alkalmatlan MSZP-s jelölt is a Köztársasági őrezrednél, azaz a a kormányőrségen dolgozott.
Talán nem véletlenül...