Megirigyelvén az Orbán-Matolcsy kettős szabadságharc retorikáját, a váci MSZP is szabadságharcot hirdetett. A "szabadságharc" kiváltó oka a baptisták iskolaátvételi szándéka volt.
E bóthos szabadságharc persze szocreálos, vannak benne apró szépséghibák. Bár immár elismerik, hogy jogelőd pártjuk, kultúrkampfja az egyházi iskolák ellen szélsőséges és káros volt, azért nem átallottak belecsípni a '45 előtti oktatási rendszerbe. Idézem:
"Ezekben az intézményekben az a valláserkölcs uralkodott, amely nem vagy csak részben volt elfogadható azok számára, akik a polgári tudat alapján szemlélték a világot."
A baj ezzel az idézettel az, hogy nem sok köze van a valósághoz. A '45 előtti iskolarendszer szemben a maival, igen színvonalas oktatást biztosított. Az akkoriban érettségizettek művelt embereknek voltak tekinthetők, szemben a mostani értéktelen tömegérettségiztető vircsaft kibocsátásával.
Az egyházi fenntartású középiskolák egy része kifejezetten világias szemléletű volt. Példaként említhetem az evangélikus egyház által fenntartott Fasori gimnáziumot, ahova nem csak evangélikusok, hanem katolikusok, reformátusok, és a nagypolgári zsidók egyaránt jártak. (Megjegyzem, hogy az intézmény feltehetően ma is első helyen áll világviszonylatban az odajárt Nobel díjasok számának tekintetében.) Még egy megjegyzésem van. A huszadik század során sok honfitársunk kényszerült nyugatra távozni. Sokan közülük igen szép karriert futottak be, és igazi világpolgárok lettek. Nem tudok olyanról, aki közülük azon panaszkodott volna, hogy nem a "polgári tudatának" megfelelő oktatási intézményben tanult. Ezzel szemben igen sokan a legszebb szavakkal emlékeztek meg egykori iskoláikról, tanáraikról. Miről beszélünk?
Van azonban még egy stikli a szoci szabadságharcban. A szocialista elnökség ugyanis azt kéri számon, hogy a baptisták ajánlatát anélkül szavaztatták meg az intézményekben, hogy az illetékes bizottság megtárgyalta volna az ügyet. Az oktatási bizottság szocialista tagja Váradi Iván Attila. Ő nem igazán hepciáskodott a polgári tudatért, hanem a megjelent infók szerint az igazgatók közül egyedüliként mellszélességgel állt ki a baptisták mellett (ld itt és itt.)
Nos, szabadságharcos nyelvezet szerint Váradi pártja szabadságharcának dezertőre, ezért, ha komolyan vennék "szabadságharcukat", akkor Váradit azonnal kizárnák a váci alapszervből, és az MSZP frakcióból.
Persze bóthöszöd2 után?!