Vácon az elmúlt négy polgármester választást a baloldal nyerte meg, tehát négyszer szenvedett vereséget a polgármester választáson a jobboldal. A 2002-es választás kivételével a többi háromban a verség egyértelmű oka a jobboldal megosztottsága volt.
Az idei polgármester választáson is megosztva indul a jobboldal, külön indul a helyi KDNP és a helyi FIDESZ, újabb esélyt adva a baloldal jelöltjének, Bóthnak. Közvéleménykutatási adatok hiányában annyit lehet mondani, hogy a polgármester választás így háromesélyes lett.
Ami azonban biztos, az az, hogy a választások után a fideszes és kereszténydemokrata csapatnak koalíciót kell kötnie. Azon túl, hogy ezt várják el a jobboldali szavazók, a politikai racionalitás is erre mutat, mint ezt az alábbiakban látjuk.
Ha Bóth nyerne, evidencia a jobboldal együttműködési kényszere. Vagy élnek a várható testületi többségükkel, megakadályozzák az önkormányzat megalakulását, találnak egy közös Fidesz-KDNP polgármesterjelöltet október végéig, közös csapattal végigcsinálnak egy időközi választást, vagy közösen, egymással koalícióban bevállalják a politikai cohabitation-t Bóth-tal.
Ha Fördős nyerne, és minden nagyon jól alakulna számára, lenne egy max hattagú KDNP frakció. Ez esetben is kellene kettő biztos szavazó Fördősnek a közgyűlési többséghez, ami, valljuk be csak a Fidesszel való koalícióból eredezhet.
Ha Pető nyerne, akkor minden bizonnyal a Fideszé lenne a közgyűlési többség koalíció nélkül is, azonban a politikai racionalitás ez esetben is a koalícióra mutat két ok miatt.
Az egyik, az országos politikai átrendeződésből következik, Vácon a kereszténydemokrata Harrach Péternek megnő a befolyása, nem lenne bölcs a jelenlegi hidegháborús állapotot konzerválni a váci Fidesz és KDNP között.
A másik ok az, hogy a váci KDNP-nek erős a helyi beágyazottsága. Sok értékes ember állt be Fördős zászlaja mögé, akik közül minél többet kéne Petőnek megnyernie. Erre pedig nincs más lehetőség, mint a koalíció.
Ami most Vácon zajlkik, az politikai hidegháború a Fidesz és a KDNP között, amit egyrészt az elkötelezett szimpatizánsok szítanak, másrészt azok, akiknek ebből politikai hasznuk származhat. Mindez a szükséges koalíciót gátolja. A kérdés az, hogy Fördős és Pető át tudja-e lépni saját árnyékát. Ki tudnak-e állni a szimpatizánsok elé, túl tudnak-e lépni személyes sérelmeiken a jobboldal sikeressége érdekében? Lesz-e a váci jobboldalnak egy nagy formátumú vezetője, vagy még néhány cikluson keresztül zajoljon a jobboldalon belül a kötélhúzás?