A vaconline-on megjelent cikk szerint a jegyzőválasztás kisebb politikai vihart kevert Vácon. A cikkben mindegyik frakció álláspontját megismerhetjük. Tehát úgy tűnik, hogy a megválasztott jegyzőt Maruszki Gábort a 7 Fideszes képviselő és az MSZP frakciójának a fele (2 ember) támogatta.
Nem szavazott Maruszkira a KDNP frakció, a Jobbikos Kászonyi, és az MSZP frakciójának másik fele.
Fördős nyilatkozatában azt írta, hogy a Fidesz több pontban megsértette a koalíciós megállapodást. Kászonyi arról beszélt, hogy Pető megkereste őt, hogy rábeszélje Maruszki támogatására. Mind Fördős, mind Kászonyi MSZP-Fidesz alkuról beszélt. Ezzel szemben Bóth lelkiismereti szavazásról beszélt, ahol az MSZP frakció tagjai a két esélyes jelölt között választottak szabadon. Pető nyilatkozata kifejezetten érdekes, ezt idézem is "A stratégiai döntéseket a városvezetésnek, a végső döntéseket a testületi többségnek kell meghoznia, azonban az előkészítésben széles körű egyeztetésekre, vitákra van szükség, hogy a veszekedést elkerüljük."
Mi az amit megállapíthatunk, a négy nyilatkozat alapján?
1. Nem tudjuk, hogy mely pontokban sértette meg a Fidesz a koalíciós megállapodást, mivel a nevezett koalíciós megállapodás nem publikus.
2. Kászonyi állítását Pető nem cáfolta, tehát Pető minden bizonnyal tényleg rá próbálta beszélni Kászonyit Maruszki támogatására.
3. Mivel a Fidesznek egy szavazat hiányzik a többséghez, ezért egy MSZP "lelkiismereti szavazás" nem zárja ki, azt, hogy Bóth-tal tárgyalt valaki a Fideszből. A Fidesznek egy szavazat kell, egy lelkiismereti szavazás pedig éppenséggel álcázhat egy Fidesz-Bóth eseti paktumot.
4. Pető nyilatkozata igen érdekes, de azért sokban sántít. Beszélt ugyanis széles körű egyeztetésről, ami a nyilatkozatok alapján a jegyzőválasztáskor nem valósult meg. (A széleskörű egyeztetés ugyanis takarhat négypárti egyeztetést, takarhat a civil szervezetekkel való egyeztetést, de nem takarhat próbáljukahiányzóegyszavazatotbegyűjteni típusú akciókat.) Hozzáteszem, hogy igencsak egyeztetéshiányos volt a holdingosítás és a külső bizottsági tagok jelölése is. Szerintem ugyanis lehet, hogy Pető a szíve szerint nyilatkozott, de minden bizonnyal az történt, hogy fentről leszóltak, kit is kéne a Fidesz frakciónak befuttatni a váci jegyzői pozícióba, és minden bizonnyal az történt, hogy fentről leszóltak, hogy kéne már holdingosítani. (A külső bizottságos nyomulás szerintem fentről való leszólás nélkül is ment.)
Mit látnék viszont jónak a Pető nyilatkozat tükrében?
1 Bóth-tal egyetértve a Fidesz-KDNP koalíciós megállapodás nyilvánosságra hozását.
2. Személyi kérdésekben a zárt ülések mellőzését, a pályázók pályázati anyagainak nyilvánosságra hozását, legalábbis mindazt belőlük, amelyek nem tartalmaznak üzleti titkot, vagy más váci érdek miatt közre nem adható információt.
Azt gondolom, hogy az egymással kutya-macska viszonyban levő Fidesznek és KDNP-nek rövidtávon nagy tehertétel lenne az én két pontom teljesítése, hiszen a jelenlegi status quo alapjait feszegetem, csak az események azt mutatják, hogy eddigi politikai status quo fenntartása hosszútávon mind a Fidesznek, mind a KDNP-nek igen kockázatos út.